Hos juniorspejderne har vi nogle tilbagevendende lejre og arrangementer vi deltager i. Her vil vi kort beskrive nogle af dem. Dette er generelt beskrevet, og der kan være afvigelser fra år til år.
Patruljer
Som en del af spejderarbejdet arbejder vi hos juniorspejderne i patruljer. En patrulje er et fast hold på omkring 5 til 8 spejdere. Spejderne vil i løbet af de første måneder blive indelt i patruljer som vi holder indtil sommerferien. I patruljen dyrker vi fællesskabet og sammenholdet. Patruljen finder et godt navn, tilhørende råb og en stander (et flag man har med sig)
I en patrulje samarbejder man om at løse opgaverne. Ingen er gode til alt, men alle er gode til noget, og sammen kan man mere.
I patruljen er der en patruljeleder og en patruljeassistent, men alle er lige. Det betyder altså ikke at patruljelederen bestemmer alt hvad de andre skal gøre, ofte vil det være patruljelederen der går forrest når de svære opgaver skal løses.
Hos juniorspejderne bruger vi ca. hver tredje aften sammen i patruljerne.
Sheltertur
Nogle år har vi en overnatning i shelter til at ryste juniorspejderne sammen.
Shelterturen ligger omkring starten af september.
Efterårslejr
En lejr kun for juniorspejderne.
Vi sover to overnatninger inde i en spejderhytte.
Efterårslejrenligger omkring oktober/november.
Julenatløb
Julenatløbet er en god udfordring for juniorspejderne. Det er et spejderarrangement der starter omkring klokken 18 og slutter til midnat.
Det er for KFUM-Spejdere, FDF'ere, DDS'ere og grønne pigespejdere fra hele kommunen. Julenatløbet skiftes til at blive afholdt i de forskellige byer i kommunen.
Undervejs skal spejderne gå en rute på knap 10 km rundt til ca. 8 poster og løse forskellige typer af opgaver. I bedømmelserne på alle posterne vægter samarbejde højt.
Der er en leder med alle juniorhold. Selvom det kan være hårdt, skal det også være en god oplevelse. Spejderne er både trætte og stolte når de kommer hjem.
Julenatløb ligger en lørdag midt i december.
Fælleslejr
Hvis man har været bæver eller ulv kender man måske fælleslejr. Det er her at spejdere i alle aldre fra KFUM-Spejderne i Ikast mødes til en lejr. Juniorspejderne har to overnatninger.
På fælleslejr sover vi inde.
Fælleslejr ligger i januar/februar/marts
DM i Spejder / Distriktsturnering
DM i Spejder og Distriktsturnering er to lejre der minder lidt om hinanden. Hvert andet år (lige årstal) arrangeres der DM, hvor Danmarks bedste patrulje skal findes. Det starter med indledende runder hvor man mødes på et spejdercenter hen over en weekend. Her bliver der dystet i alle mulige forskellige spejderfærdigheder som pionering, koder, førstehjælp, madlavning over bål, samarbejde og meget andet. Når weekenden er over bliver der kåret en vinder. Tropspejderne har derefter mulighed for at gå videre til en finale en senere weekend, den mulighed har juniorspejderne dog ikke.
Distriktsturneringen, som holdes de år der ikke er DM, minder meget om den indledende runde. Det er en weekend ofte ved en spejderhytte i området omkring Herning, Thyregod og Ikast. Her er der lidt færre spejdere med. Ofte vil det falde sammen med at bævere og ulve har distriktsturnering om søndagen.
Vandreskjold
Hvert andet år tager vi vandreskjold med juniorspejderne. Et vandreskjold er en lejr hvor man skal gå 30, 40 eller 50 km. Distancen varierer fra år til år og afhænger blandt andet af om det er en del af en længere lejr eller om vi mødes med vandreskjoldet som formål. Afhængigt af distancen har vi 24 eller 36 timer til at gå.
Vandreskjoldet ligger omkring maj/juni.
Sejlweekend
Hvert andet år tager vi juniorspejderne med ud på sejlads. Det har nogle gange været en kanotur, andre gange en weekend på et sejlcenter med forskellige aktiviteter på søen.
Sejlweekenden afhænger af hvilke muligheder vi har det pågældende år.
Sejlweekend ligger omkring maj/juni.
Sommerlejr
Vi har nogle år haft sommerlejr en halv til hel uge af skolernes sommerferie. Form og tidspunkt kan variere.
Spejdernes Lejr
hvert fjerde år samles alle de danske spejderkorps om at lave en stor spejderlejr hvor der mødes omkring 30.000 spejdere, både fra de danske spejderkorps, men også fra mange andre lande.
Spejdernes Lejr 2030 ligger i Silkeborg.
Grej
Til de mange ture er det vigtigt at have noget ordentligt grej som spejderne selv kan holde styr på.
Rygsæk/ Taske
Spejderne skal pakke deres grej så de kan holde styr på deres egne ting. Ofte vil det være nødvendigt selv at kunne flytte sine ting kortere afstand. Til de vil en stor god rygsæk være passende.
Mange løse plastikposer er ikke egnet.
Sovepose og liggeunderlag
Spejderne skal selv kunne pakke deres liggeunderlag og sovepose ud. Der findes mange gode løsninger, mange også mange der ikke er så smarte. Er posen for stram er det svært at få soveposen i, og nogle ventiler kan være svære at åbne og lukke.
Hvis man går i eventyrsport og køber sovepose og liggeunderlag kan det anbefales at spørge om man må prøve at pakke det ud og sammen igen.
Alternativt kan man finde andre etuier, hvor det er nemmere at få soveposen i.